Temperatura MOSFET za duża Defro

Temperatura MOSFET za duża Defro

2025-04-10 Ekogroszek i pellet 0
Reklamy

Błąd za wysoka temperatura MOSFET Defro K1PV4 błąd 203. Problem Temperatura MOSFET za duża w sterowniku TECH Defro. Alarm 203. Jak rozwiązać problem z przegrzewającym się tranzystorem.

Błąd MOSFET

Za duża temperatura MOSFET zwiastuje problemy. Zadziałanie Alarmu MOSFET powoduje zatrzymanie pracy kotła. Można przywrócić pracę po skasowaniu alarmu, ale wiadomym jest, że coś niedobrego dzieje się z naszym piecem i za niedługo Alarm znowu się pokaże.

Co oznacza temperatura MOSFET za duża?

Taki alarm występuje w kotłach DEFRO m.in. K1PV4, ale dotyczy wszystkich sterowników TECH. Błąd ten wiąże się z sterowaniem obrotami wentylatora, za który jest odpowiedzialny jest układ sterowania w tym przypadku tranzystor MOSFET (Tranzystor N-MOSFET STP10NK60ZFP), kondensator w sterowniku (MKP 1uF powyżej 250V np 300V) lub w samym wentylatorze (2uF 400V może być cylindryczny lub prostokątny).

Kondensator 1uF z sterownika. Temperatura MOSFET za duża
Tranzystor MOSFET do podmiany w sterowniku
Kondensator wentylatora 2uF 400V

Dlaczego włącza się alarm temperatura MOSFET?

Amator majsterkowania może samemu spróbować rozwiązać problem przegrzewania się MOSFETu. Ponieważ jest to układ sterujący wentylatorem więc problem dotyczy pracy i sterowania płynnego mocą dmuchawy.

Przyczyn problemu może być kilka:

  • zabrudzony pyłem lub wentylator nadmuchu
  • uszkodzony wentylator nadmuchu
  • uszkodzony kondensator w wentylatorze
  • uszkodzony kondensator w sterowniku
  • uszkodzony tranzystor MOSFET

Jak usunąć problem MOSFET za duża temperatura?

Postępując z godnie z kolejnością przyczyn można szukać rozwiązania problemu i naprawić sytuację całkowicie.


Czy wentylator jest sprawny i czysty?

Temperatura MOSFETu może rosnąć bo występują opory w pracy wentylatora.
Przeszukaj MENU USTAWIEŃ sterownika i znajdź opcję TEST WENTYLATORA. Możliwe że już na tym etapie sterownik potwierdzi że jest faktycznie coś z wentylatorem.

Niezależnie od wyniku testu odkręć wentylator, wyczyść go z brudu, przeczyść łopatki, zobacz kanał nadmuchowy do pieca czy jest czysty. Kanał nadmuchu można wyczyścić odkurzaczem.

Po założeniu wentylatora można ponownie wykonać test. Raczej na dłuższą metę nie rozwiąże to problem, chyba, że zabrudzenie było duże, to może wystarczyć taka czynność.

Wymiana kondensatora dmuchawy

Jeżeli problem się dalej powtarza to z tych nieco trudniejszych czynności, można podjąć się wymiany konsulatora z dmuchawy. Najpierw upewniamy się, że piec jest odłączony z gniazdka. Kondensator dmuchawy znajduje się on pod pokrywą gdzie wchodzi kabel zasilania wentylatora. Można zobaczyć jaki to typ na opisie tej części przymocowanej do kostki przyłączeniowej. Jeżeli czujesz się pewny w pracach elektrycznych możesz go samemu wymienić lub zlecić najlepiej elektrykowi lub serwisantowi. Kondensator może być prostokątny lub cylindryczny, przeważnie ma pojemność 2uF i jest na napięcie 400V. Po wymianie problemy mogą być zażegnane.

Wymiana elementów sterownika

Jeżeli problem dalej się pojawia, pozostaje już tylko wymiana tranzystora MOSFET w sterowniku i najlepiej też od razu wymienić kondensator z obiegu sterownia wentylatorem (1uF). To są czynności trudniejsze, warto je powierzyć elektronikowi. Można wymontować sterownik i zawieźć lub przesłać go do zaufanego serwisu, nie musi to być serwis TECHA chyba, że piec jest jeszcze na gwarancji.

MOSFET, który czasami ulega uszkodzeniu

Czasami pomaga wietrzenie

Czasami chwilowo w rozwiązaniu problemu z temperaturą MOSFET pomaga otwarcie sterownika tak, aby była w nim niższa temperatura do czasu kiedy będzie można oddać sterownik do naprawy może jakoś problem da się zminimalizować.

Praktyczne pokazanie jak wymienić MOSFET w Defro

W tym linku zobaczysz film z YouTube Jak wymienić tranzystor MOSFET i kondensator w sterowniku K1PV4. Wymiana MOSFETu i kondensatora nie są drogie.

  • MOSFET kosztuje ok 10zł,
  • kondensator 1uF z sterownika ok 10 zł
  • kondensator 2uF 400V z sterownika ok 10 do 30 zł

Jak ściągnąć sterownik DEFRO zpieca?

1. Na pokrywie sterownika odkręcamy 2 śrubki.
2. Odkręcamy na czerwonej pokrywce 3 śrubki: 2 po bokach i jedną na środku.
3. Wykręcamy 2 śrubki wewnątrz, łączące tył obudowy sterownika z blachą pieca.
4. Przesuwamy całą obudowę do siebie żeby wysunęła się zaczepów.
5. Podnosimy przód obudowy uważając na kable z tyłu i wykręcamy od spodu 3 po lewej i 3 po prawej śrubki żeby można było usunąć czerwoną pokrywę za wyświetlaczem.
6. Do demontażu sterownika odłączamy CAŁE KOSTKI okablowania.

Co zrobić żeby piec pracował z alarmem MOSFET

Co zrobić, żeby gdy wystąpi Błąd MOSFET bez usuwania źródła problemu? Czy piec może działać po alarmie Przekroczenia temperatury MOSFET?

Okazuje się, że można spróbować wyłączyć opcję PRACA z PID, czyli przejść w DWUSTAN, czyli BEZ PIDu. Podaje się czas podawania i przerwy oraz moc wentylatora w trybie grzania i w trybie podtrzymania. Można przy włączonym PID policzyć ile sekund podajnik podaje i jaka jest przerwa między podawaniem. Wentylator można ustalić na ok 31% do 33% mocy. Praca w podtrzymaniu to np. 3 do 5sek a przerwa to 7 do 15 min. Czas pracy wentylatora 20sek, czas przerwy wentylatora może być 7 do 10 min.

Sterownik pracując w trybie bez płynnej regulacji obrotów wentylatora może przez jakiś czas pracować w trybie dwustanowym.