Co zrobić z nadwyżką produkcji z fotowoltaiki

Co zrobić z nadwyżką produkcji z fotowoltaiki

2024-09-18 Oszczędzanie Prąd, fotowoltaika 0
Reklamy

Twoja instalacja PV jest przewymiarowana? Zastanawiasz się co zrobić z nadwyżką produkcji z fotowoltaiki? Jak wykorzystasz kWh z fotowoltaiki? Najlepsze pomysły na zagospodarowanie nadprodukcji paneli fotowoltaicznych.

Nadwyżka produkcji z instalacji fotowoltaiki

Temat nadwyżki produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki (PV) dotyczy najbardziej prosumentów na starych zasadach (net-matering). Jest to wynik przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej.

W pierwszych okresach bumu na panele i instalacje fotowoltaiczne instalatorzy budowali instalacje znacznie większe od zapotrzebowania. Montowano duże instalacje, żeby już nie płacić za prąd wcale.

Kiedy powstaje nadwyżka energii z PV?

Nadwyżka energii z instalacji fotowoltaicznej rozliczanej na starych zasadach (uruchomiona przed kwiecień 2022r.) przepada, zakład energetyczny dostaje Twoją energię za darmo.

Nadwyżka, nadprodukcja powstaje wtedy kiedy ilość energii oddanej do sieci jest większa o 20% od ilości energii pobranej.

Przykład: w okresie rozliczeniowym (12 m-cy) oddano do sieci 6000 kWh, a pobrano 4000 kWh.
w takim układzie oddanie pomniejszone o koszt przechowania energii w sieci (20%) to 4800 kWh, tyle energii można pobrać bez opłat ze swojej produkcji. Jeżeli pobierzesz TYLKO 4000 kWh to 800 kWh oddajesz spółce energetycznej ZA DARMO.


Z sieci pobieramy 80% tego co zostanie oddane, jezeli pobierzemy mniej to reszta przepadnie.

Dlaczego nadprodukcja jest zła?

Nadprodukcja energii to oznaka źle dobranej instalacji fotowoltaicznej, która czasami wynika z zmian w życiu użytkownika (zmniejszenie ilości mieszkańców, wymiana urządzeń na energooszczędne itp)

W systemie rozliczenia na starych zasadach NIE OPŁACA SIĘ MONTAŻ MAGAZYNÓW ENERGII – nie daj się naciągnąć!

TOP 8 Najlepszych sposobów jak zużyć nadwyżkę energii?

  1. Zacznij podgrzewać wodę CWU grzałką elektryczną zamiast gazu lub węgla albo pelletu – koszt inwestycji jeżeli, bojler jest przystosowany do takiego rozwiązania to ok 300zł
  2. Wymiana kuchenki gazowej na elektryczną – podstawowe działanie
  3. Montaż klimatyzacji – inwestycja od 3500 zł – ulga latem, obniżenie kosztów ogrzewania zimą
  4. Montaż promienników na podczerwień (grzejniki IR) niski koszt zakupu (od 400zł), świetnie oddają ciepło, wyposażone w elektroniczny termostat utrzymują zadaną temperaturę – obniżają koszty ogrzewania
  5. Montaż dodatkowego oświetlenia na posesji
  6. Montaż kabli grzejnych na schodach i podjazdach – zapobiega oblodzeniu zimą koszt z wykonaniem od 1000zł
  7. Montaż pompy ciepła
  8. Kupno samochodu lub skutera elektrycznego – można policzyć czy nadwyżki jest wystarczająco do rocznego zużycia energii przez pojazd