Sterownik pokojowy SALUS

Sterownik pokojowy SALUS

2024-09-18 Ekogroszek i pellet Gaz Ogrzewanie inne Oszczędzanie 0
Reklamy

Wielu użytkowników kotłów gazowych oraz kotłów na pellet i kotłów na ekogroszek uważa, że najlepszy termostat pokojowy to SALUS 091FLRFV2. Sterownik pokojowy SALUS 091FLRFV2 pozwala odczuwalnie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Dlaczego warto korzystać z termostatu pokojowego?

Termostat pokojowy służy do kontroli temperatury w pomieszczeniu przesyłając informację o osiągnięciu zadanej temperatury. W ten sposób układ grzewczy koryguje swoją pracę ponieważ już nie potrzeba dostarczać tyle samo energii cieplnej i albo można wyłączyć źródło ciepła albo skorygować jego nastawy.

Jeżeli w pomieszczeniu spadnie temperatura to regulator pokojowy przekazuje sygnał, że trzeba dostarczyć więcej ciepła ponieważ temperatura spadła poniżej oczekiwanej.



Czym jest termostat pokojowy SALUS?

Odbiornik – element wykonawczy

Termostat pokojowy działa tak jak termostat piekarnika, nagrzewa się do zadanej temperatury włączając grzałkę, a po jej osiągnięciu wyłącza grzałkę i czeka aż temperatura spadnie. Dlatego termostat uniwersalny to inaczej termostat dwustanowy bo daje dwa sygnały: [grzej] i [nie grzej].
Kupując termostat bezprzewodowy zawsze kupuj nadajnik (urządzenie umieszczane w pokoju oraz odbiornik sygnału radiowego, znajduje się przy urządzeniu wykonawczym którym steruje.

Zalety termostatu uniwersalnego SALUS 091FLRF

  • jest bezprzewodowy,
  • ma bardzo duży zasięg sterownik pokojowy wysyła do swojego odbiornika sygnał radiowy, który działa nawet przez 3 kondygnacje, sięga pomiędzy garażem a domem oddalonymi od siebie o 15 m
  • jest bardzo dokładny, histereza regulacji to 0,25 stC
  • posiada gotowe dobowe harmonogramy regulacji
  • jest łatwy w obsłudze
  • ma czytelny wyświetlacz

Wady termostatu uniwersalnego SALUS 091FLRF

  • brak komunikacji bluetooth z telefonem
  • brak możliwości wpięcia w SmartHome
  • nie ma regulacji czasu podświetlenia
  • ma nieco archaiczny wygląd

Jak regulować ogrzewaniem z wykorzystaniem termostatu pokojowego? Najprostsze rozwiązanie.

W najprostszej sytuacji regulator włącza lub wyłącza źródło ciepła, np kocioł gazowy lub pelletowy po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu. Czyli ustawiamy na termostacie oczekiwaną temp. 22 stC. Gdy ta temperatura zostanie osiągnięta to wyłącza się kocioł. Jeżeli temperatura spadnie poniżej zadanej minus histereza (0,5 stC lub 1 stC – do wyboru) to kocioł znowu się uruchomi i temperatura powinna znowu w kierunku docelowej.

Regulacja ogrzewaniem z wykorzystaniem termostatu pokojowego. Kilka możliwych rozwiązań:

Termostat pokojowy może włączać lub wyłączać pompę obiegową , szczególnie jeżeli poszczególne obiegi są na osobnych pompach – np. ogrzewanie podłogowe na parterze wyłącza się całe, przez wyłączenie pompy z tego obiegiem, nie wpływa na obieg grzejnikowy, poza tym, że spada zużycie energii cieplnej.

W ciągu doby, termostat pokojowy tylko na krótki czas włącza pompę ogrzewania podłogowego. W pomieszczeniu jest zadane 23 stC, to jest temperatura na obiegu podłogowym.

Termostat pokojowy może zamykać i otwierać elektrozawory sterujące ogrzewaniem podłogowym wtedy można sterować poszczególnymi pętlami grzewczymi.

Termostat pokojowy, gdzie odbiornik jest połączony z sterownikiem kotła może regulować pracą siłownika zaworu mieszającego. Korzystając z opcji obniżenia pokojówki w sterowniku, po dogrzaniu pomieszczenia zawór mieszający może obniżyć o zadaną wartość temperaturę obiegu grzewczego.

Podłączenie termostatu pokojowego – odbiornik – jakie styki wykorzystać

Złączki z oznaczeniem L oraz N to miejsce podłączenia zasilania, najlepiej w to miejsce wpiąć przewód zakończony wtyczką.


Występują dwie wersje odbiorników z dwoma lub trzema stykami roboczymi. Podłączenie tych styków to zawsze wykorzystanie złącza COM oraz w zależności od konfiguracji opcji sterownika kotła podłączamy drugi przewód do złącza NO (Bez prądu rozłączony) lub NC (Bez prądu załączony)